szkoła

Od dłuższego czasu, prowadzona jest ogólna, ożywiona dyskusja na temat zmiany nawyków żywieniowych dzieci i młodzieży. W konsekwencji rosnącego problemu związanego ze złym sposobem odżywiania wśród najmłodszych, w roku 2015 pojawiła się nowelizacja ustawy ściśle określająca zakres produktów jakie sprzedawane mogą być na terenie szkół. Zgodnie z rozporządzeniem, wprowadzony został całkowity zakaz sprzedaży tzw. „śmieciowego jedzenia” .

Wprawdzie dość liczne sprzeciwy niektórych rodziców jak i sklepikarzy doprowadziły do wydania przez Ministra Zdrowia rozporządzenia, które znacznie zawęziło zakres zabronionych produktów. Niemniej, długotrwała debata doprowadziła również do istotnych zmian w zakresie oferty automatów vendingowych w szkołach.

Dieta, a rozwój dzieci w wieku szkolnym

Odpowiednia dieta odgrywa istotną rolę w rozwoju dziecka. Sposób odżywiania ma wpływ na prawidłowy rozwój organizmu, pracę mózgu oraz utrzymanie równowagi hormonalnej.

Jednym z głównych powodów wspomnianych zmian, które zostały poczynione przez Ministerstwo Zdrowia, było rosnące zjawisko otyłości wśród uczniów. Dobrym tego przykładem były niepokojące dane Światowej Organizacji Zdrowia, z których ówcześnie wynikało, iż

29% polskich jedenastolatków zmaga się z nadmiernymi kilogramami.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że aż 95% przypadków otyłości wynika z niezdrowego trybu życia.

Konsekwencją otyłości może być choćby cukrzyca typu II czy rozmaite choroby układu krążenia, które zaważają o zdrowiu człowieka nie tylko w czasie teraźniejszym, ale również w jego przyszłości.

Pożywienie ma bezpośredni wpływ nie tylko na fizyczną stronę ciała, ale również na rozwój psychomotoryczny, procesy poznawcze oraz samopoczucie młodego człowieka.

Prawidłowa dieta dziecka to trzy podstawowe czynniki:

  • jakość pożywienia
  • różnorodność spożywanych posiłków
  • czas ich przyjmowania

Odpowiedni czas spożywania posiłków stanowi niekiedy szczególny problem. W czasach coraz większej liczby „niejadków”, część rodziców nie decyduje się na korzystanie z usług szkolnych stołówek. Nie każda szkoła również takową posiada. Zatem kiedy dziecko zapomina zabrać ze sobą drugiego śniadania, maszyny sprzedające stanowią idealne (i często jedyne) rozwiązanie.

automat dzieci

Vending dla szkół – dlaczego warto?

Automaty sprzedające to również znaczne udogodnienie z perspektywy samej szkoły – zajmują one bardzo mało miejsca i pozwalają precyzyjnie kontrolować ofertę sprzedawanych produktów.

Kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych wśród dzieci i młodzieży stanowi kluczowe zadanie nie tylko po stronie rodziców, ale i samej szkoły.

Oferta vendingowa dla szkół jest obecnie znacznie szersza, aniżeli jeszcze kilka lat temu. W automatach sprzedających Vemat zakupić można między innymi różnego rodzaju, zdrowe przekąski, takie jak ciepłe zupy, świeże kanapki, czy produkty na bazie owoców. Wysoką jakością charakteryzują się również gorące napoje, takie jak aromatyczna herbata lub gęsta, czy czekolada do picia.


blisko 25% dzieci w szkołach dokonuje zakupu jedzenia lub picia w automacie sprzedającym w ramach drugiego śniadania

Automat sprzedający w szkole, nie tylko zapewnia uczniom stały dostęp do zdrowego i pożywnego jedzenia, ale jednocześnie rozwiązuje problem braku sklepiku czy stołówki.

Vemat – najlepsze maszyny sprzedające dla szkół

Prawidłowe żywienie dzieci decyduje o ich dalszym rozwoju fizyczno-psychicznym, jak i wpływa niewątpliwie na ich codzienne samopoczucie. Wyspecjalizowana kadra Vemat każdego dnia dba o właściwe zaopatrzenie automatów vendingowych w szkołach, dzięki czemu uczniowie mają stały dostęp do pożywnych, zdrowych przekąsek, jak również ciepłych posiłków i napojów.

Jako firma z wieloletnim doświadczeniem wiemy, jak sprostać trzem omawianym wcześniej czynnikom. Dostarczamy produkty najwyższej jakości, dbamy o ich różnorodność, natomiast bezproblemowa i szybka obsługa naszych automatów umożliwia uczniom zjedzenie posiłku nawet w trakcie krótkiej przerwy międzylekcyjnej.