Kawa z masłem

Kawa z masłem, w jednym kubu lub filiżance może wydawać się nieco dziwnym połączeniem. Zaskakuje również fakt, że taki napój może wspomagać proces odchudzania.

Większość kaw (bez dodatku cukru) jest bezkaloryczna, czego nie można powiedzieć o tłustym maśle. Czy zatem kawa z masłem (kawa maślana) to propozycja godna uwagi?

Skąd pochodzi kawa maślana?

Masło, jako dodatek do kawy, wykorzystywane jest już od bardzo dawna. Taki sposób spożywania tego bardzo popularnego napoju kofeinowego wywodzi się z Indii i Tybetu. Zarówno kawa, jak i herbata maślana są bardzo popularne w krajach północnej części Indii, Wietnamie oraz Singapurze.

Od kilku lat ich popularność rośnie również Stanach Zjednoczonych i Europie. Stosowanie dodatku w postaci masła to świetna alternatywa dla cukru i śmietany. Choć ta ostatnia jest również tłusta i mleczna (smakuje również podobnie), to jednak nie oddziałuje na organizm w ten sam sposób.

Dlaczego warto pić kawę z masłem?

Kawa z dodatkiem masła ma nie tylko ciekawe walory smakowe, ale również (jeżeli stanowi alternatywę dla śniadania), działanie wspomagające odchudzające. Otyłość i nadwaga w większości przypadków spowodowane są przez spożywanie zbyt dużej ilości węglowodanów.

Zwinięta miarka

Spożywanie tłuszczów ma znacznie mniejszy wpływ na szybsze przybieranie na wadze, niż jedzenie zbyt dużej ilości produktów bogatych w węglowodany.

Maślana kawa dzięki obecności tłuszczu dostarczy energii na początek dnia, dodatkowo hamując przy tym łaknienie, dzięki czemu mniejszy się ryzyko podjadania.

Kawa z masłem nie tylko hamuje apetyt i zapewnia uczucie sytości, ale również pobudza umysł i poprawia koncentrację. Jeżeli zgodnie z zaleceniami, do kawy zostanie dodane prawdziwe masło, napój staje się bardzo dobrym źródłem witaminy A, E, D oraz K.

Kawa maślana ma również pozytywny wpływ na krążenie i na zdrowy wygląd skóry. Prawdziwe masło, samo w sobie, ma działanie przeciwnowotworowe i przeciwwirusowe.

Choć picie kawy z masłem na wiele zalet, należy mieć na względzie również to, że z powodu dużej ilości tłuszczów, u osób wrażliwych po wypiciu takiego napoju mogą wystąpić nieprzyjemne dolegliwości żołądkowe.

Przygotowanie kawy z masłem

Kawę maślaną można przygotować bardzo łatwo i szybko. Napój można zatem przygotwać nawet w trakcie porannego pośpiechu. Kawa maślana nie wymaga wcześniejszego przygotowania espresso. Bez większych przeszkód do jej przyrządzenia można wykorzystać kawę z zaparzacza, z automatu bądź taką, która zaparzana jest poprzez French Press.

Do 200 ml kawy należy dodać łyżkę masła i poczekać aż się rozpuści. Masło pod żadnym nie powinno być solone, nie może również zawierać choćby minimalnych domieszek margaryny. Najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie wysokiej jakości klarowanego masła.

Taki dodatek sprawia, że kawa staje się znacznie gęstsza, osiąga bardzo kremową konsystencję, bez konieczności dodawania do niego śmietanki czy spieniania mleka.

Kawa z masłem raczej nie powinna być słodzona. Jej smak urozmaicić można poprzez dodanie aromatycznych przypraw, takich jak cynamon, surowe kakao, wanilia czy kardamon.

Alternatywa dla wegan – kawa z olejem kokosowym

Osoby, które nie spożywają produktów pochodzenia zwierzęcego, śmiało mogą zastąpić masło dobrej jakości olejem kokosowym.

Olej kokosowy nie jest tak gęsty niż masło, dlatego też jego połączenie z kawą będzie przebiegało nieco inaczej, co będzie miało wpływ zarówno na jej smak jak i konsystencję.

Olej kokosowy, pod warunkiem, że stanowi produkt wysokiej jakości, jest nie tylko zdrowy, ale również smaczny. Najważniejszym jego składnikiem są trójglicerydy o średniej długości łańcucha, które w dużym stopniu przyczyniają się do przyspieszenia procesu przemiany materii.

Podobnie jak masło, olej koksowy na długo zapewni uczucie sytości, zmniejszając tym samym ochotę na sięganie po przekąski. Ten typ oleju ulepsza także wydzielanie insuliny, w efekcie czego wyregulowany zostaje poziom cukry we krwi (a to ma niebagatelne znaczenie zdrowotne).

Uwaga na kalorie

Oba dodatki do kawy, zarówno masło jak i olej są produktami wysokokalorycznymi. Osoby pozostające na diecie powinny zatem uwzględniać każdą wypitą filiżankę takiej kawy, w dziennym bilansie kalorii. Ponadto nie należy zapominać również o tym, że w oleju koksowym znajduje się znaczna ilość tłuszczów nasyconych.

Jak wybrać dobry olej kokosowy do kawy?

Aby zapewnić sobie odpowiednie walory smakowe oraz osiągnąć optymalne korzyści dla zdrowia należy sięgać po:

  • olej nierafinowany – koniecznie tłoczony na zimno
  • możliwie jak najświeższy olej – z długą datą przydatności do spożycia
  • oleje pochodzące ze sprawdzonych źródeł – te sprzedawane powszechnie w supermarketach niestety bardzo często są zjełczałe i niskiej jakości, przez co tracą swoje najcenniejsze walory.

Kawa kuloodporna

Kawa kuloodporna zawiera w sobie dwa wyjątkowe dodatki – masło oraz olej kokosowy, łącząc w sobie ich najcenniejsze właściwości.

Tłuszcz i kofeina to bardzo dobre źródło pobudzenia i energii, przez co szybko można pozbyć się uczucia znużenia i senności. Taka kawa to dobra alternatywna dla węglowodanowego śniadania, która nie tylko przyspieszy przemianę materii, ale również zadziała lekko przeczyszczająco oraz zahamuje nadmierny apetyt na kaloryczne przekąski.

Należy jednak pamiętać o tym, że aby napar przyniósł oczekiwane korzyści, do kawy należy dodawać wyłącznie nierafinowany olej kokosowy oraz masło o zawartości tłuszczu nie niższej niż 82%.

W porównaniu z kawą bez dodatków wersja kuloodporna dostarcza organizmowi wielu cennych i wartościowych witamin i minerałów, przy jednoczesnym efektywnym wsparciu o uzyskanie wymarzonej sylwetki. Choć taka kawa ma właściwości odchudzające, nie należy traktować jej jako formy „diety cud”.

Jedna filiżanka dziennie tego rodzaju kawy stanowić może dobre wsparcie dla pozostałych działań odchudzających.