Kawa rozpuszczalna

Kawa znana jest w Polsce od drugiej połowy XVII wieku, kiedy mielone ziarna kawowca parzone były po turecku. Z czasem zaczęto do kawy podawać śmietankę, cukier lub sól, czyniąc napój doskonałym produktem, dodającym energii. Parzenie kawy stało się rytuałem, a spożywanie jej w gronie znajomych, rodziny i współpracowników stało się okazją do spotkania i rozmowy.

Od kiedy produkuje się kawę rozpuszczalną?

Kawę rozpuszczalną produkuje się od końca XIX wieku, spopularyzowała ją firma Nescafe w 1938 r. W okresie II wojny światowej, amerykańscy żołnierze z zamiłowaniem spożywali kawę rozpuszczalną, która szturmem wdarła się na rynek dystrybucji, kusząc nabywców łatwością i szybkością przygotowania. Dostępność i możliwość szybkiego przygotowania kawy rozpuszczalnej podczas okresu wojny przyniosło jej dużą popularność.

Kawa rozpuszczalna zyskiwała coraz szersze grono odbiorców na świecie, według statystyk w Wielkiej Brytanii kawa rozpuszczalna stanowi 77% sprzedaży wśród dostępnych rodzajów kawy, a jej udział w dystrybucji napoju wiąże się z poziomem rozwoju społecznego.

W Polsce apogeum popularności kawa rozpuszczalna osiągnęła po transformacji ustrojowej, kiedy pojawiające się kampanie reklamowe współtworzyły sukces marek, oferujących kawę instant. Dziś 70% Polaków deklaruje spożycie kawy mielonej, z czego połowa spożywa tylko ten rodzaj kawy. Rozpuszczalna wersja ustępuje również miejsca coraz bardziej popularnym w kraju ekspresom ciśnieniowym, oferującym esencjonalne espresso, do użytku domowego w formie kapsułek, wygodnych i szybkich w użyciu.

Jak powstaje kawa rozpuszczalna?

Kawę rozpuszczalną produkuje się z ziaren kawowca, które są pozbawiane łupin i prażone, a następnie parzone ciśnieniowo w temperaturze 175 ºC, Zagęszczane są poprzez odparowanie lub częściową liofilizację oraz osuszane za pomocą jednej z dwóch metod.

Suszenie rozpryskowe wykorzystuje strumienie gorącego powietrza, które pod wysokim ciśnieniem pozwala stworzyć granulki, wykorzystywane do masowej produkcji. Liofilizacja to proces, w którym podczas suszenia wykorzystuje się kryształki lodu, które w suchym procesie oddzielane są od kawy rozpuszczalnej, przybierającej formę kryształków, zachowujących aromat kawy.

Roztwór kawy jest schładzany, a kolejno zamrażany. Liofilizacja jest obecnie procesem, najczęściej stosowanym przy produkcji kawy rozpuszczalnej. Dzięki rezygnacji z wysokich temperatur, kawa posiada doskonałe walory smakowe, a proces tworzenia gwarantuje wyższe bezpieczeństwo stosowania. Liofilizacja ogranicza zawartość niklu w kawie. Kawa rozpuszczalna jest więc ekstraktem z ziaren kawowca, który wytwarzany jest z kawy w czystej postaci.

Zalety kawy rozpuszczalnej

Kawa rozpuszczalna jest wciąż chętnie wybierana przez konsumentów. Aby cieszyć się jej wysoką jakością, koneserzy polecają wybierać produkty, występujące w formie kryształków. Kawa rozpuszczalna w granulkach lub w proszku może pochodzić z gorszego rodzaju ziaren. Kawa rozpuszczalna, zawierająca 100% kawy nie jest szkodliwa dla organizmu.

Działa łagodniej niż jej mielony odpowiednik, dzięki mniejszej zawartości kofeiny. Zawiera mniej cholesterolu niż kawa ziarnista, mielona. Szybkie i łatwe przygotowanie kawy rozpuszczalnej stwarza możliwość delektowania się smakiem kawy nie tylko w domu, ale i w podróży. Smak kawy rozpuszczalnej różni się od smaku mielonego odpowiednika, co może być dobrą alternatywą dla osób, ceniących różnorodność i możliwość wyboru.

Dodatki w formie syropów, przypraw, takich jak cynamon lub kardamon, śmietanki lub cukru doskonale komponują się z kawą rozpuszczalną, tworząc łatwe w przygotowaniu, aromatyczne napoje.

Miłośnicy kawy, wybierający intensywne espresso lub łagodne cafe latte cenią najwyższą jakość smaku świeżo mielonej kawy, której nie poczujemy w przypadku spożycia kawy rozpuszczalnej. Smak, który różni się od smaku kawy parzonej po turecku, z kawiarki lub z ekspresu ciśnieniowego wynika w dużej mierze ze sposobu wytworzenia produktu. Świeżo mielone ziarna, nie poddane suszeniu, nie parzone wcześniej, nie poddawane mrożeniu oraz nie kruszone naturalnie posiadają inny smak niż ziarna, poddawane tym procesom.

Kawa rozpuszczalna wciąż ma swoich zwolenników, zwłaszcza że jest łagodniejsza dla żołądka, a jej łatwe przygotowanie zapewnia dawkę kofeiny i lekkiego, przyjemnego aromatu i smaku.