Kawa - ciekawostki

Kiedy odkryto kawę, budziła ona skrajne emocje – od zachwytu i ciekawości po nieufność i kontrowersje. Szybko jednak znalazła ona grono zwolenników, którzy pokochali jej smak i właściwości. Dzisiaj picie kawy to codzienna przyjemność milionów ludzi na całym świecie.

Ponieważ napój ten cieszy się tak wielką popularnością, warto wiedzieć nieco więcej na jego temat. Oto kilka ciekawych faktów związanych z kawą.

Ile kalorii ma kawa?

Filiżanka kawy ma zaledwie 2 kcal, ale najczęściej pijemy ją z dodatkami. Kaloryczność kawy zależy najczęściej od ilości cukru lub innego środka słodzącego i rodzaju mleka.

Najpopularniejsze kawy i ich kaloryczność

  • filiżanka kawy espresso (50 ml) – około 1-2 kcal
  • espresso z mlekiem (250 ml) – około 130 kcal
  • filiżanka kawy cappuccino (150 ml) – około 55 kcal
  • cappuccino z łyżeczką cukru – około 80 kcal
  • szklanka kawy latte (250 ml) – około 150 kcal
  • latte z dodatkiem bitej śmietany i syropy smakowego – około 350 kcal

Kto pije najwięcej kawy?

Średnia ilość spożywanej kawy na osobę na świecie to 1,6 filiżanki. Najwięcej kawy piją… wbrew pozorom wcale nie Włosi, a Finowie.

Średnie, roczne spożycie kawy w Finlandii, przypadające na jednego mieszkańca to 12 kg, w Norwegii 9,9 kg, a w Islandii 9 kg.

Dla porównania we Włoszech jest to 5,8 kg. Statystyczny Polak wypija natomiast około 3 kg kawy rocznie. Kawę pije w Polsce regularnie 70% osób, a aż 50% rozpoczyna kawą każdy dzień.

Ile kaw dziennie pijemy?

W większości przypadków ograniczamy się do jednego kubka/filiżanki dziennie, chociaż co szósty Polak pije codziennie więcej niż jeden kubek. Przeciętnie rocznie konsumujemy ponad 500 porcji kawy.

Średnia ilość spożywanej kawy na osobę na świecie to 1,6 filiżanki. We Włoszech konsumuje się 14 miliardów kaw espresso rocznie. Amerykanie spożywają natomiast około 400 milionów filiżanek kawy dziennie. Średnia wielkość filiżanki kawy wynosi 250 ml.

Kto produkuje najwięcej kawy?

Największym producentem kawy na świecie od ponad 150 lat jest Brazylia, tylko roku w 2018 wyprodukowano tutaj 2 680 000 ton kawy. Na drugim miejscu jest Wietnam (1 540 000 ton), a na trzecim Kolumbia (750 000 ton). Dużymi graczami na światowym rynku kawy są także Indonezja, Honduras, Peru, Indie oraz Uganda. Światowa produkcja kawy szacowana jest na 110 – 120 milionów opakowań rocznie.

Jaka firma sprzedaje najwięcej kawy?

Liderem rynku kawowego w Polsce jest Jacobs Douwe Egberts, właściciel takich marek jak: Jacobs i Cafe Prima.

Kolejne silne marki to: Tchibo, Nestle, Strauss Group Ltd oraz PPUH WOSEBA.

Gdzie kawa jest najzdrowsza?

Najzdrowsze kawy uprawiane są na specjalnych, ekologicznych plantacjach. Ziarna dojrzewają tu, w czystym powietrzu, są zbierane ręcznie i starannie przechowywane.

Gdzie kawa jest najtańsza?

Najtańszą kawę kupić można w Gabonie, Indonezji i Brazylii. W krajach tych, 250 g kawy kosztuje zazwyczaj mniej niż 3 zł. Dla porównania w Polsce średnia cena za 250 g kawy to ok. 8 zł, a w Zjednoczonych Emiratach arabskich, gdzie kawa jest najdroższa cena wynosi ok. 31 zł.

Jaka kawa jest najpopularniejsza?

W Polsce największą popularnością cieszy się kawa mielona i rozpuszczalna. W kawiarniach i restauracjach najchętniej pijemy espresso, latte i cappuccino. W niektórych miastach często wybieramy też americano.

Jaka kawa jest najzdrowsza?

Najzdrowsza jest kawa z ekspresu ciśnieniowego lub z kawiarki. Najzdrowsza kawa powstaje przy użyciu świeżo mielonych ziaren, które pozostają w gorącej wodzie bardzo krótko, a tym samym najmniej szkodliwych substancji przedostaje się do filiżanki.

Ile kofeiny ma kawa i która kawa ma najwięcej kofeiny?

Ilość kofeiny w kawie jest zależna od jej gatunku. Najwięcej kofeiny znajduje się w kawie pochodzącej z Hawajów – 180 miligramów na 175-mililitrową filiżankę. 177 miligramów będzie w kawie z Gwatemali i Salwadoru. 160 miligramów w przypadku ziaren Kostaryki i Peru, a 140 – w kawie Brazylia Santos oraz w kawie z Etiopii.

Jasno palona kawa ma więcej kofeiny niż ciemna. Im dłuższy proces palenia kawy, tym większe ilości pobudzających substancji są z niej usuwane. Największą dawkę kofeiny znajdziemy w zielonej kawie, ponieważ nie jest ona palona.

Cena i konsumpcja kawy na świecie

Niezależne kawiarnie osiągają roczną sprzedaż w wysokości 12 miliardów dolarów.

Średnia cena za espresso na świecie wynosi 13zł. W 2018 r. 36% wypitej kawy spożyto poza miejscem zamieszkania, natomiast 79% konsumowanej kawy pite jest w domu.