kawa przed treningiem

Planując jakąkolwiek aktywność fizyczną lub trening zazwyczaj pamiętamy o tym aby odpowiednio przygotować do niego nasz organizm. Dbamy o odpowiednie nawodnienie czy też staramy się spożyć produkty bogate w magnez. Wszystko po to aby zwielokrotnić efekty treningu, spalić więcej kalorii i sprawić aby nasz wysiłek był jeszcze bardziej efektywny.

Nie każdy jednak wie, że doskonałym sposobem na zwiększenie wydolności organizmu oraz zintensyfikowanie efektów treningu jest wypicie przed wysiłkiem… małej, czarnej kawy.

Liczne badania wskazują bowiem, że kawa oprócz właściwości pobudzających ma również wymierny wpływ na skuteczność treningów siłowych i zwiększenie wydolności organizmu.

Kawa zwiększa ogólną wydolność naszego organizmu

Opublikowano już szereg badań, które wskazują że spożycie kawy przed rozpoczęciem treningu znacznie zwiększa siłową i wytrzymałościową wydolność organizmu.

Wydolność

Dzieje się tak między innymi dzięki właściwościom kofeiny, która znacznie poprawia krążenie krwi w organizmie. Mięśnie i tkanki są lepiej dotlenione i dzięki temu rośnie ich wydajność. Różnice w przepływie krwi dzięki kofeinie mogą sięgnąć nawet 30%. Kofeina pośrednio wpływa także na utrzymanie odpowiedniej struktury mięśni.

Przyspieszone spalanie tłuszczu

Przeprowadzone przez naukowców badania bezpośrednio wykazują, że spożycie kawy przed treningiem wpływa na zwiększoną ilość spalanych kalorii. Różnice wobec osób, które przed treningiem nie spożyją kawy mogą wynosić nawet 15%. Można również zauważyć wyraźny wpływ kofeiny na przyspieszenie metabolizmu.

Tutaj wzrost jest wyższy, wynosi aż 20%. Wpływ na to ma pobudzona przez kofeinę lipoliza i termogeneza przyśpieszające rozkład tłuszczów. Jeśli głównym celem naszych treningów jest spadek masy ciała to kawa ma jeszcze jedną istotna zaletę. Jest niskokaloryczna. Szacuje się, że tradycyjna filiżanka kawy zawiera maksymalnie 1kcal.

Mowa tu oczywiście o kawie bez dodatku cukru czy mleka. Składniki te bowiem znacznie podnoszą ilość kalorii w wypijanej kawie.

Kawa ogranicza odczuwanie bólu

Odpowiednia ilość kawy spożyta przed treningiem sprawia, że po jego zakończeniu znacznie mniej odczuwalne są różnego rodzaju bóle mięśniowe. Mocno ograniczone jest także występowanie tzw. zakwasów. Co ciekawe kofeina wpływa także na mniejsze odczuwanie bólu podczas samego treningu dzięki czemu staje się on jeszcze bardziej efektywniejszy.

Zostało to potwierdzone w badaniach prowadzonych niezależnie na dwóch amerykańskich uniwersytetach: University of Illinois oraz University of Georgia. Badania te wykazały, że skuteczność kofeiny w redukcji bólów mięśniowych jest większa niż popularnej aspiryny.

Pośrednio ma na to wpływ zwiększona produkcja dopaminy, czyli hormonu szczęścia. Kawa bezpośrednio wpływa na jej zwiększoną ilość w krwiobiegu. Dzięki temu odczuwamy większą przyjemność z przeprowadzanego treningu i chętniej eksperymentujemy z bardziej wymagającymi ćwiczeniami.

Ile minut przed treningiem wypić kawę?

Kofeina zawarta w kawie jest dość szybko wchłaniana przez nasz organizm i praktycznie od razu zaczyna działać. Dlatego wskazane jest spożycie kawy maksymalnie 30-15 minut przed planowanym rozpoczęciem treningu. Pamiętajmy także aby nie przesadzić z ilością oraz „mocą” wypijanej kawy aby skutki nie były odwrotne od zamierzonych. Optymalnie zaleca się wypicie jednej filiżanki ulubionej kawy.

Kiedy zachować szczególną ostrożność?

Kawa z wysoką zawartością kofeiny nie będzie odpowiednia dla każdego rodzaju treningu.

Wytrzymałość

Należy zachować szczególną ostrożność głównie podczas treningów siłowych, generujących duże obciążenia dla naszego serca. Warto w takich przypadkach skonsultować się ze specjalistą. Ostrożne powinny być także osoby u których zdiagnozowano podwyższone ciśnienie tętnicze.

W takim przypadku kawa wypita przed treningiem może stanowić dodatkowe obciążenie dla serca. Warto także zachować umiar w przypadku gdy stosujemy przed treningiem inne suplementy lub odżywki. W takich przypadkach zaleca się wybór tylko jednego stymulanta treningowego.

Jak więc widać kawa może śmiało konkurować z napojami izotonicznymi lub suplementami diety jeśli chodzi o najlepszy napój przed treningowy. Dlatego zanim zaczniemy intensywny trening na siłowni, warto jest skorzystać z ustawionych w takich miejscach automatów vendingowych oferujących świeżą kawę.

Odpowiednia ilość kawy, wypita w odpowiednim czasie przed treningiem zapewni nam większą wydolność organizmu, lepsze efekty treningu oraz zredukuje ból mięśni w trakcie oraz bezpośrednio po wysiłku fizycznym.