Kubki kawy

Materiał z jakiego wykonany jest kubek ma ogromne znaczenie. Mało osób zdaje sobie sprawę z faktu, iż rodzaj kubka ma bezpośredni wpływ na smak kawy, którą wypijamy. Rzecz jasna kwestia jakości kubka ma ogromne znaczenie zarówno podczas zakupu na wynos w kawiarni, jak również za pośrednictwem automatu sprzedającego.

W tym artykule chcielibyśmy poruszyć właśnie kwestię jak plastikowe, stalowe i ceramiczne kubki do kawy wpływają na smak tego napoju.

Plastik absorbuje aromaty

Warto wiedzieć, iż tworzywo sztuczne dość mocno wchłania zapachy i smaki. Aby zobaczyć, ile aromatu jest wstanie wchłonąć plastikowy kubek, polecamy przeprowadzenie testu. Pijąc herbatę w świeżo umytym kubku, w którym wcześniej znajdowała się kawa, bardzo często jesteśmy w stanie wyczuć posmak kawy (takie połączenie smakowe nie należy do najprzyjemniejszych).

Jeżeli nawet posiadamy osobny, plastikowy kubek z którego pijemy wyłącznie kawę z kubka, warto wiedzieć iż może on wchłaniać część smaku i aromatu, które bezpośrednio przekładają się na walory smakowe.

Stal nierdzewna czasami nadaje smaki

Stal nierdzewna nie pochłania smaków, ale czasami nadaje dodatkowy smak kawie. Dzieje się tak najprawdopodobniej dlatego, iż niektóre związki zawarte w kawie (jest ich ponad 1000) wchodzą w reakcję ze związkami metalu. Wprawdzie nie jest to reguła, jednak osoby regularnie spożywające kawę są w sanie wyczuć dziwny posmak nadawany właśnie przez kubki ze stali nierdzewnej.

Ceramika to materiał neutralny

Pod względem smaku kubek ceramiczny to zdecydowanie najlepszy wybór. Ceramika jest materiałem, który nie wchłania ale też nie nadaje posmaku. Pijąc kawę z takiego kubka mamy gwarancję, iż jej smak pozostanie niezmieniony. Ceramika to zdecydowanie najlepszy materiał z jakiego wykonany może być kubek do picia kawy.

papierowy kubek kawy

Kawa z kubka papierowego

Cóż, trzeba przyznać iż kubek papierowy nie należy do najlepszych pojemników z jakich wypić można kawę. Jest głównie z uwagi na dość dużą pochłanialność smaków i zapachów z zewnątrz. Ponadto, na skutek kontaktu z wysoką temperaturą sam kubek papierowy może zacząć wydzielać zapachy (w tym również farba wykorzystana do ewentualnych nadruków).

Doskonale zdajemy sobie z tego sprawę. Dlatego też, kubki w jakich podawana jest kawa z automatów Vemat wykonane są z materiałów bardzo wysokiej jakości, o praktycznie niewyczuwalnym wpływie na smak i zapach kawy.

Kubki o podwójnej ściance

Podwójna ścianka może być zastosowana praktycznie w każdym rodzaju kubka. Dwie ścianki to wbrew pozorom, bardzo duża różnica w kwestii utrzymania temperatury napoju. Jest to szczególnie zauważalne zimą, w przypadku kubków ze stali nierdzewnej i ceramicznych, które są podatne na utratę ciepła.

Najlepsza temperatura do spożycia kawy to około 50-60 stopni C. Ponieważ w miarę stygnięcia, kawa traci również swoje walory smakowe, utrzymanie odpowiedniej temperatury gwarantuje jej pełny smak przez dłuższy okres czasu (co jest szczególnie istotne kiedy jesteśmy w podróży).