Prezent dla kawosza

Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia mobilizują nas do poszukiwania upominków, które zamierzamy podarować naszym bliskim. Niektórzy już znacznie wcześniej podejmują się tego zadania, żeby mieć na nie więcej czasu i lepsze możliwości wyboru.

Chcąc, aby obdarowana osoba była zadowolona z otrzymanego od nas prezentu, musimy najpierw określić jej zamiłowania, pasje czy hobby. W każdym przypadku rodzaj podarunku powinien uwzględniać gusta osoby dla której go wybieramy.

W niniejszym artykule podpowiadamy pomysły na prezent dla miłośnika kawy.

Torebka pysznej kawy

Torebka kawy to zawsze dobry i praktyczny prezent. Każdy smakosz tego napoju z pewnością uraduje się na widok świeżo palonych ziaren pochodzących wprost z prawdziwej palarni.

Paczka wysokogatunkowej kawy znakomicie nadaje się na świąteczny upominek zarówno dla jej pasjonatów, jak i tych którzy najczęściej piją „zwykłą” małą czarną ze sklepu. Możemy wybierać kawy pełnoziarniste o różnych smakach i aromatach. Jeśli chodzi o smak określamy go jako słodki, gorzki, kwaśny albo słony.

Z kolei aromatem może być orzech włoski, mleczna i gorzka czekolada, czy wanilia. O smaku kawy decyduje przede wszystkim proces prażenia. Kawa schodząca z pieca prażalniczego posiada bowiem aż kilkaset związków aromatycznych, podczas gdy zielone ziarna przed obróbką termiczną zawierają ich co najwyżej kilkanaście.

Nowa kawiarka

Kawiarka

Kolejną propozycją jest kawiarka ciśnieniowa. Składa się ona ze zbiornika na wodę, sitka na zmieloną kawę i komory, służącej do przechowywania otrzymanego naparu. Urządzenie to umożliwia przygotowanie niezwykle aromatycznej kawy, stanowiąc przy tym oryginalny element dekoracyjny kuchni.

Jego działanie oparte jest na metodzie ciśnieniowej. Znajdująca się w zbiorniku woda jest podgrzewana i pod ciśnieniem przepływa przez sitko z kawą, po czym wpływa do komory jako gotowy napój. Samo parzenie nie trwa dłużej niż kilka minut. Kawiarki są wykonane z aluminium lub stali. Możemy także spotkać modele ceramiczne.

Kawiarki występują w różnych kształtach, kolorach i pojemności. Ponadto, tak jak w przypadku garnków, występują różne warianty jeżeli chodzi o źródło ciepła. W sprzedaży dostępne są modele przeznaczone do kuchenek gazowych i elektrycznych, a także na płytę indukcjną.

Przenośny automat do espresso

Automatyczny ekspres do kawy to trafna propozycja na prezent dla osób, które dużo podróżują i nie mogą poświęcać zbyt wiele czasu na zaparzanie kawy. Jest to bardzo praktyczne urządzenie o niewielkich rozmiarach. Jego działanie polega na przepuszczeniu przez zmielone ziarna wrzącej wody.

Najpierw pobiera ono wodę, podgrzewa w specjalnym podgrzewaczu, a następnie wypuszcza ją pod ciśnieniem. Ciśnienie wytwarzane jest za pomocą manualnej pompki. W ten sposób woda przenika przez zmieloną kawę, umieszczoną w wewnętrznym pojemniku, dzięki czemu do filiżanki trafia aromatyczny napój.

Wybierając określony model, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na takie parametry, jak moc i pojemność. Moc decyduje o tym, jak długo trzeba czekać na pierwszą filiżankę kawy, pojemność zaś określa ilość filiżanek, jakie można zaparzyć jednorazowo. Miniekspres do kawy przyda się zarówno w czasie wyjazdu służbowego, jak i podczas letniego pikniku.

To też idealne rozwiązanie dla kierowców, którzy wiele godzin spędzają w trasie. Dzięki niemu w czasie postojów mogą oni zrobić sobie wspaniałe espresso, czy kremowe cappuccino.

Młynek do kawy

Młynek do kawy

Innym pomysłem na świąteczny prezent może być młynek do kawy. To funkcjonalne akcesorium, niezbędne dla każdego entuzjasty kawy.

Innym pomysłem na świąteczny prezent może być młynek do kawy. To funkcjonalne akcesorium, niezbędne dla każdego entuzjasty kawy.

Do wyboru mamy młynki ręczne i elektryczne, a także ostrzowe i żarnowe. Zasady działania dwóch pierwszych nie wymagają raczej objaśnień. Jeśli chodzi o młynki ostrzowe – rozcinają one ziarna kawy na nierówne części, natomiast żarnowe – ścierają je na charakterystyczny proszek, przez co uważane są za lepsze.

Warto również zwrócić uwagę na wygląd urządzenia. Jego unikalny design może stanowić ciekawy element ozdobny w kuchni.

Zaparzacz do kawy z tłokiem

Zaparzacz

Zaparzacz, określany także jako kawiarka francuska, to urządzenie o prostej konstrukcji, dzięki któremu można zaparzyć kawę o bardzo silnym aromacie. Jest nim dzbanek z tłokiem, który umożliwia oddzielenie fusów z kawy od sporządzonego naparu. Można go sprezentować praktycznie każdemu kawoszowi.

Kubek termiczny

To rozwiązanie, które może się przydać w podróży. Naczynie wykonane jest ze stali nierdzewnej, przez co stanowi lepszą alternatywę dla plastikowych i papierowych kubków. Pozwala na zachowanie ciepłej temperatury napoju przez długi czas. Chociaż jest to drobiazg, można go dołożyć do świątecznej paczki.

Dodatki

Dodatkami do prezentu świątecznego dla wielbicieli kawy mogą być także ozdobne puszki, słoiki, nabierki i inne podobne akcesoria.

To, jaki rodzaj prezentu dla miłośnika kawy wybierzemy powinno wynikać z właściwego rozeznania jego zwyczajów i upodobań związanych ze spożywaniem tego aromatycznego napoju. Warto w dyskretny sposób dowiedzieć się wcześniej jakie akcesoria już posiada i spróbować dobrać coś oryginalnego, co będzie dla niego niespodzianką i sprawi przyjemność.