vending

Branża vendingowa w Polsce to wciąż rozwijająca się gałąź biznesu. Popularne automaty z napojami i przekąskami dają możliwość wygodnego zakupu różnorodnych produktów oraz mogą być umieszczone w rozmaitych miejscach użytku publicznego czy firmach. Z tego względu branża vendingowa w Polsce rozwija się coraz bardziej, a producenci starają się wychodzić naprzeciw rosnącym oczekiwaniom ich potencjalnych klientów.

Krótka historia vendingu

Chociaż wydawałoby się, że automaty sprzedające to wymysł ostatnich kilkunastu lat, to tak naprawdę pierwsze z nich pojawiły się już w latach 80. XIX wieku.

Pierwsze automaty vendingowe w Londynie służyły sprzedaży pocztówek, natomiast za oceanem, w Stanach Zjednoczonych, automaty początkowo sprzedawały gumy do żucia. W niedługim czasie oferta automatów sprzedażowych była rozszerzana, o takie produkty jak zimne napoje (lata 60.) oraz kawa i herbata.

Obecnie, w automatach kupić można bardzo zróżnicowane produkty. Często oferta produktowa konkretnego automatu dobierana jest w sposób indywidualny (w zależności od miejsca, w którym jest on ulokowany).

Biorąc pod uwagę długą historię rozwoju maszyn vendingowych na świecie, nie można zaprzeczyć, iż branża vendingowa w Polsce rozwinęła się stosunkowo późno. Pierwsze automaty sprzedające, pojawiły się w naszym kraju w latach 1993-1995.

Powodem takiej sytuacji były przede wszystkim przeszkody prawne w okresie PRL oraz kłopoty z walutą. Dodatkową barierę stanowił również fakt braku dostępu do nowoczesnego sprzętu oraz wysokie koszty jego serwisowania  (co zmniejszało opłacalność takiego biznesu).

Specyfika branży vendingowej

Maszyny vendingowe są bardzo popularne na całym świecie. Rynek automatów sprzedających najbardziej rozwinął się w Japonii, gdzie za ich pośrednictwem sprzedawane jest niemal wszystko. Według statystyk, w Kraju Kwitnącej Wiśni jeden automat sprzedający, przypada na 23 mieszkańców (dane Polskiego Stowarzyszenia Vendingu).

Nieco inaczej jest w krajach Europy Zachodniej, gdzie jedna maszyna sprzedająca przypada średnio na ok. 100 obywateli. W Polsce jeden automat przypada na ok. 1000 osób, co pozwala wnioskować, iż branża vendingowa w naszym kraju będzie się rozwijać przez następne kilka lat (według prognoz analitycznych, o około 5% w skali roku).

Szacuje się, iż obecna wartość branży vendingowej w naszym kraju to około 490 mln zł.

Obecnie, do najcześciej sprzedawanych produktów za pomocą maszyn vendingowych w Polsce, zaliczyć należy przede wszystkim ciepłe i zimne napoje oraz przekąski.

Firmy działające w Polsce chętnie inwestują w nowe rozwiązania, umożliwiając coraz większą rozbudowę oferty produktowej i coraz większe udogodnienia jak płatności bezgotówkowe (co wpisuje się w ogólne trendy – według danych NBP już 63 proc. Polaków płaci za zakupy kartą).

Maszyny kolekcjonerskie

coca cola automat

W ostatnich latach coraz bardziej popularne staje się kolekcjonowanie starych automatów sprzedających. Na portalach aukcyjnych co jakiś czas pojawiają się kolekcjonerskie egzemplarze automatów sprzedających, których ceny potrafią sięgać nawet 50 000 Funtów!

Najbardziej rozpoznawalnym, retro automatem sprzedającym, a jednocześnie jednym z najbardziej porządanych przez kolekcjonerów egzemplarzy jest czerwono – biały automat vendingowy Coca-Coli. Automat ten posiadał kształt starego pojemnika na lód, z małym okienkiem w środku, przez które zobaczyć można było schłodzone butelki Coca-Coli.

W tamtym czasie butelka napoju dostępna była po wrzuceniu do automatu 10 centów.


Jakość produktów w automatach sprzedających

Jakość produktów dostępnych w automatach jak np. kawa czy herbata, często pozostawia wiele do życzenia. Niezwykle istotne jest w tym przypadku to w jakim automacie dokonamy zakupu.

Głównym celem naszej firmy jest aby automaty spod szyldu Vemat spełniały wymagania nawet najbardziej wymagających klientów.

Naszym klientom, nie tylko dostarczamy prawdziwe, pełnowartościowe produkty i bezawaryjne, nowoczesne maszyny ale również tworzymy specjalne strefy, w których można wygodnie usiąść i napić się ulubionego napoju, w spokojnej atmosferze.

Czy da się oszukać automat sprzedający?

Pierwsze maszyny sprzedające na rynku Polskim, nie zawsze były w 100% niezawodne. W efekcie pojawiały się próby odnalezienia różnych sposobów, jak oszukać automat sprzedający. Jednak wraz z postępem technologi oraz ciągłym udoskonalaniem automatów, problem ten praktycznie zniknął.

W automatach sprzedażowych naszej firmy, standardowo montowane są takie rozwiązania jak precyzyjne mechanizmy rozpoznawania monet i banknotów, obsługa płatności kartą czy bezpieczne podajniki wszelkiego rodzaju produktów. Dzięki temu automaty vendingowe Vemat są w pełni bezpieczne i odporne na wszelkie próby oszustwa oraz kradzieży.

Rozwijając markę Vemat staramy się niezmiennie kłaść nacisk na wdrażanie innowacyjnych rozwiązań oraz stałe rozszerzanie oferty. Wszystko po to, aby jak najlepiej dostosować się do potrzeb naszych klientów.