Latte i cappuccino

Statystyczny Polak pije ponad 95 litrów kawy rocznie, a do najchętniej wybieranych rodzajów należą cappuccino i latte. Ponad 66% osób przyznaje, że regularnie spożywa kawę, zarówno w domu, jak i w kawiarniach.

Połowa Polaków, którzy zostali przebadani przez Food Research Institute przyznała, że zawsze rozpoczyna swój dzień od kawy. Pod względem ilości spożycia kawy, zajmujemy 11 miejsce na świecie.

W czym tkwi sekret cappuccino?

Co ciekawe nazwa tej popularnej kawy ma swoją niezwykłą historię powstania. Jej nazwa, po włosku cappuccini pochodzi od brązowego habitu noszonego przez zakon ojców Kapucynów. Specjalne urządzenie do parzenia tego rodzaju kawy ma już ponad 100 lat, zostało wynalezione w roku 1901 przez Luigi Bezzera.

Jak należy poprawnie przyrządzić cappuccino? Pierwszy krok to oczywiście przygotowanie bazy w postaci espresso. W zależności od tego, jak mocna ma być kawa powinna to być jedna lub dwie porcje po 50 ml. Następnie należy po prostu wlać mleko do kawy – na początku delikatnie z góry, silnym strumieniem.

Następnie obniżamy strumień, tak by mleko lało się z mniejszej wysokości. Aby uformować kremową piankę należy lekko przechylić lekko w bok. Idealna pianka powinna mieć około 1 do 1,5 centymetra wysokości – im więcej piany, tym bardziej mleczny będzie smak napoju.

Za co Polacy uwielbiają latte?

W kawiarniach w Polsce, przeciwnie, niż na południu Europy bardzo często króluje latte. Z włoskiego latte znaczy po prostu mleka, o czym często przekonują się zaskoczeni turyści, którzy po zamówieniu latte we włoskiej kawiarni otrzymują po prostu szklankę mleka, a nie znany w naszym kraju napój kawowy. Nic dziwnego wręcz, że sekret latte to właśnie połączenie mleka z kawą w odpowiednich proporcjach.

Jaka jest najbardziej podstawowa różnica pomiędzy latte a cappuccino?

Przede wszystkim ilością używanego mleka w stosunku do kawy. W latte mleka będzie zdecydowanie więcej, więc ta kawa jest najbardziej mleczna i łagodna. Zazwyczaj na jedną szklankę latte przypada około 200 ml mleka oraz 50 ml kawy (pojedyncze espresso).

filiżanka latte

Co szczególnie ważne w przypadku latte należy je podawać w odpowiedniej temperaturze, tak aby było od razu gotowe do spożycia. W kawiarniach bardzo często można spotkać różnego rodzaju napoje kawowe będące autorskimi latte, w których poza kawą i mlekiem używane są dodatkowe przyprawy lub syropy.

I tak w sezonie zimowym bardzo często latte serwowane jest z kardamonem, czy goździkami lub z syropem orzechowym.

Co ciekawe istnieje także black latte, czyli specjalny napój odchudzający, który w smaku przypomina kawę, a jest suplementem diety, który pomaga utrzymać wagę i wzmacnia procesy chudnięcia.

Jak zrobić idealną piankę do kawy?

Pyszne latte bardzo łatwo przyrządzić w domu w ekspresie ciśnieniowym wyposażonym w specjalną dyszę do mleka. Spienianie mleka to proces, w którym powietrze z otoczenia wtłaczane jest do mleka, a cząsteczki białka oplatają każdy pęcherzyk powietrza tworząc mikropianę.

Im bardziej stabilna jest ta piana i bąbelki powietrza są mniejsze, tym łatwiej jest przygotować kremową piankę, która stanowi podstawę mlecznych kawowych napojów.

Z jakiego mleka najłatwiej jest zrobić pianę do kawy? Tak naprawdę nie ma to większego znaczenia, ponieważ każde mleko, które posiada w sobie białko się spieni, zarówno to 0,5%, jak i najbardziej popularne w kawiarniach mleko 3,2%.

Jedyna różnica, jaka się pojawi, to różnica w smaku, którą zapewne wyczują wytrawni smakosze. Tłuszcz w mleku jest nośnikiem smaku, a więc automatycznie – im bardziej tłustego mleka użyjemy to zrobienia pianki, tym kawa może być smaczniejsza i mieć ciekawszą konsystencję i kremowość.

Ile kawy w kawie, czyli jak to jest z kofeiną?

Często słyszy się pytania odnośnie tego, czy kawa jest zdrowa, ile zawiera w sobie kofeiny i czy podnosi ciśnienie? Odpowiedź na te wątpliwości jest bardzo prosta. Każda kawa ma w sobie bardzo dużą zawartość tej substancji, która w naturalny i bezpieczny sposób pobudza nasz organizm do działania. Natomiast rodzaj kawy nie różnicuje jej „mocy”, ponieważ w każdym napoju jest taka sama zawartość espresso, czyli zazwyczaj 50 ml.
 
Kawa stanowi jeden z najpopularniejszych napojów na świecie, obok wody, herbaty i piwa. Tylko w Polsce wartość rynku kawy wynosi ponad 5 miliardów złotych, a co roku rośnie o kolejne 13%.

Wiele osób nie potrafi sobie wyobrazić swojego poranka bez szklanki kawy – w naszym kraju najczęściej cappuccino lub latte. Obie kawy są bardzo proste do przyrządzenia samodzielnie.

Wystarczy zrobić ekstrakt kawowy w formie espresso, dolać odpowiednią ilość mleka i gotowe. Smacznego!