Kawa z alkoholem

Kawa od zawsze uchodziła za dobro luksusowe – od początków jej odkrycia, aż do XX wieku można ją było dostać jedynie na salonach najbogatszych elit. Dziś, choć jest powszechnie dostępna w krajach rozwiniętych, wciąż stanowi najbardziej pożądany towar zaraz po ropie naftowej.

Jej bogaty aromat i głęboki smak pozwala rozpocząć dzień milionom osób na całym świecie, a jej brak często budzi frustrację.

Aby móc delektować się pyszną kawą, czy to o poranku, czy po ciężkim dniu potrzebne są nie tylko dobre gatunkowo ziarna i profesjonalny ekspres do jej zaparzania.

Dobrze również znać kulturę picia kawy oraz tajniki jej przyrządzania, które w zależności od pory dnia i potrzeb pozwolą wydobyć z niej to, co najlepsze. Przygotowanie takiej kawy to niełatwa sztuka, dlatego najlepiej udać się w miejsce, gdzie jest ona serwowana przez mistrzów tego kunsztu na różne sposoby.

Jednym z ciekawszych sposobów jej podawania jest kawa z dodatkiem alkoholu.

Kawa z alkoholem, czyli  historia gustownego relaksu

Historia picia kawy z alkoholem związana jest z Irlandią, w której na jednym z portów  lotniczych  podawano kawę z dodatkiem alkoholu, aby rozgrzać zmarzniętych pasażerów. Jeden z nich, dziennikarz  Stanton Delaplane, przywiózł ten pomysł do USA, gdzie już od  1952 roku bar Buena Vista w Los Angeles zasłynął z nowego sposobu serwowania kawy, jakim była kawa z alkoholem.

Jest to oficjalna data zarejestrowania i wprowadzenia do sprzedaży kawy z alkoholem.  Warto jednak wiedzieć, że w ten sposób pito kawę dużo wcześniej. Wystarczy wspomnieć życie międzywojennych elit w Polsce, gdzie kultura picia alkoholu była wpisana w życie codzienne.

Ponieważ alkohol w wielu postaciach i odmianach pojawiał się o każdej porze dnia dodawano go również do filiżanek z kawą zarówno dżentelmenom, jak i damom. Bardzo dobrze kawa z alkoholem sprawdzała się podczas wielogodzinnych, porannych polowań na zwierzynę ze względu właśnie na swoje właściwości rozgrzewające i pobudzające.

Kawa na obrusie

Kawę z alkoholem serwowana jest w wielu restauracjach i kawiarniach. Nie zawsze jednak jest ona przygotowana w prawidłowy sposób, a więc nie będzie tak wyrafinowana w smaku. Kawę z odrobiną alkoholu można przygotować także samodzielnie w zaciszu własnego domu.

Oczywiście, aby móc delektować się smakiem kawy należy wybrać ziarna najlepszych gatunków, ale i dobrej jakości, wykwintny alkohol np. whiskey, brandy, bourbon czy tequilę. Można również dodać do niej przeróżne likiery, które kiedyś służyły aromatyzowaniu kaw, natomiast dziś także ich wzmacnianiu. Kawa z alkoholem z jednej strony przyjemnie pobudza podniebienie, z drugiej zaś koi nerwy i uprzyjemnia wolny czas. Niewątpliwie kawa ta jest wyśmienita w mroźne, jesienne i zimowe wieczory, pobudzając jednocześnie kubki smakowe, jak i cały organizm.

Kawa z alkoholem – sztuka łączenia

Łączenie kawy i alkoholu

Kultura picia kawy sprawiła, że wykształciły się różne sposoby serwowania kawy z alkoholem, a przepisów na nią jest całe mnóstwo.

Doświadczony barista lub barman, powinien posiadać wiedzę nie tylko na temat kawy, ale i na temat alkoholi.

Dlatego też jedynie profesjonaliści potrafią połączyć oba trunki tak, aby wydobyć z nich to, co najcenniejsze dla obu. W zwykłej kawiarni lub barze na próżno by szukać kawy z alkoholem podanej z zachowaniem reguł kunsztu jej serwowania.

Istnieją bowiem nie tylko cięższe napoje na bazie kawy i alkoholu, których celem jest ogrzanie i wprawienie  zmysłów w stan przyjemnego upojenia.

Wśród wariacji kawowych można również odnaleźć  takie połączenia kawy, alkoholu i np. musu owocowego, które są lekkie i orzeźwiająca.  Ich istotą jest umiejętnie zbalansowanie wszystkich składników, aby wzajemnie  nie przysłaniały swoich walorów smakowych.

Kawa z alkoholem

Oto trzy przepisy na samodzielne wykonanie rozgrzewającej i relaksującej kawy z alkoholem.

Kawa po irlandzku (Irisch Coffe)

 • 150 ml mocnej kawy50 ml irlandzkiej whiskey
 • 2 łyżeczki brązowego cukru
 • schłodzona śmietanka 30% lub 36%
 • kakao

Cafe au vin

 • 100-120 ml zimnej i mocnej kawy americano
 • 60 ml wina (np. porto lub portwajnu)
 • 1-2 łyżeczki cukru trzcinowego
 • syrop pomarańczowy lub tarta skórka pomarańczy
 • szczypta cynamonu)

Kawa po karaibsku

 • 200 ml filiżanka kawy
 • 1,5 łyżeczki cukru
 • 10 ml rumu
 • 10 ml Malibu
 • bita śmietana

Czy kawa z alkoholem jest zdrowa?

Sama kawa, jak pokazują badania naukowe, ma pozytywny wpływ na organizm człowieka. Pobudza funkcjonowanie mózgu, poprawia koncentrację oraz przyspiesza metabolizm.

Alkohol z kolei powszechnie uważa się za używkę nie tylko uzależniającą, ale nie korzystnie wpływającą na zdrowie. Jednakże kultura picia kawy z alkoholem polega na jej spożywaniu w odpowiednio dobranych proporcjach, tak by napój ten wywołał bogate doznania smakowe i ukojenie w miłym towarzystwie lub też w samotności.

Ważny jest przede wszystkim umiar, zarówno w piciu samej, kawy oraz alkoholu, jak i w przypadku ich wybornych połączeń. Kawa z alkoholem w żaden sposób nie wpłynie negatywie na zdrowie, jeśli nie będzie nadużywana, a będzie traktowana jako aromatyczny, bogaty w nuty smakowe rodzaj deseru.

Kultura picia kawy z alkoholem

Kultura picia kawy z alkoholem jest połączeniem tradycji i sztuki rozwijanej przez lata i doprowadzonej do perfekcji. Dzięki zbilansowanemu połączeniu głębi ziaren kawy i mocnych, acz kojących właściwości alkoholu możliwe jest uchwycenie i wydobycie ich bogactwa niemożliwego do osiągnięcia osobno.

Idealna kawa z alkoholem serwowana przez najwyższej klasy baristów zapewnia esencjonalne chwile ukojenia i nieznane dotąd doznania smakowe.