Atmosfera w pracy - przy stole

Sukces firmy jest zależny od nakładu pracy. Jest w tym wiele prawdy, jednak jeśli by bliżej przyjrzeć się temu, co wpływa na owe zaangażowanie, to sprawa nie jest już tak jednoznaczna. Aby pracownicy wykonywali powierzone im zadania na 100% niezbędna jest motywacja. A im lepsza atmosfera w pracy tym większa motywacja.

Z pozoru błaha i niezauważalna rzecz, w ogromny sposób przekłada się na zaangażowanie w pracę. W jasny sposób obrazują to wyniki badania Employer Branding Institute – jeśli pracodawca nie zadbał o dobrą atmosferę w firmie, to powinien każdemu z pracowników podnieść pensję o 40%.

Podobny wniosek nasuwa się po analizie wyników badania przeprowadzonego przez portal szybkopraca.pl – aż 65% Polaków jest zdania, że zła atmosfera w pracy może być przyczyną rezygnacji z niej.

Dbałość o pozytywne nastawienie pracowników powinna być jednym z priorytetów każdego pracodawcy.

Od czego zależy atmosfera w pracy?

Atmosfera w pracy - czynniki

Budowanie dobrej atmosfery w pracy zależy zarówno od pracodawcy jak i od samych pracowników. Jednak to pracodawca powinien w pierwszej kolejności podjąć działania, które w znaczący sposób ułatwią pracowników osiągnięcie dobrego nastawienia do firmy oraz do siebie nawzajem. Jedną z podstawowych kwestii jest postawa przełożonego wobec swoich podwładnych.

Unikanie i wywieranie presji nie przyniesie zamierzonych rezultatów – wręcz przeciwnie, to właśnie takie zachowania budzą u pracowników stres, a w skrajnych przypadkach mogą powodować problemy zdrowotne.

Zamiast tego pracodawca powinien być otwarty na potrzeby swojego zespołu, ich sugestie, służyć w razie potrzeby pomocą oraz jasno artykułować cele i zadania.

Ciekawym pomysłem jest organizowanie raz w tygodniu spotkań, podczas których każdy ma okazję podzielić się swoimi spostrzeżeniami i pomysłami. Nie tylko buduje to obraz otwartego na swoich podwładnych przełożonego, ale również sprzyja integracji.

A to kolejny element dobrej atmosfery w miejscu pracy – zgrany zespół pracuje efektywniej niż zbiór indywidualistów, nastawionych na niezdrową rywalizację.

Dobry kierownik to taki, który traktuje wszystkich swoich pracowników na równi. Nikogo nie faworyzuje i każdemu daje poczucie, że jego zdanie jest równie ważne. To jego postawa rzutuje na relacje pomiędzy pracownikami. Niezdrowa rywalizacja zaprzecza duchowi zespołu, a to właśnie on jest jednym z kluczowych czynników przyjaznej atmosfery w pracy.

Jakie działania można podjąć, aby poprawić atmosferę w pracy

Otwarty na potrzeby swoich podwładnych przełożony dba o to, aby miejsce pracy było możliwie jak najbardziej komfortowe. Musi on zadbać o zachowanie zasad ergonomii, co wpływa nie tylko na komfort, ale również bezpieczeństwo podczas wykonywania swoich zawodowych obowiązków.

strefa odpoczynku

Mile widziana jest również dbałość o ułatwienie codziennego funkcjonowania w pracy. Niektórzy pracownicy spędzają w firmach więcej niż etatowe 8 godzin, dlatego niezwykle istotne jest jak najlepsze wykorzystanie czasu przeznaczonego na przerwę.

Ciekawym rozwiązaniem jest wygospodarowanie specjalnego miejsca do odpoczynku, czyli strefy chillout. Efektywna praca jest możliwa tylko wtedy, gdy przerywana jest chwilami relaksu.

W strefie chillout mogą znaleźć się wygodne sofy, kanapy, poduszki – wszystko to, co sprzyja wyciszeniu. Najważniejsze, aby ta przestrzeń była wyizolowana od „strefy obowiązków” przynajmniej regałem.

Alternatywą dla strefy chillout może być game room, w którym można zagrać w billard, piłkarzyki, bądź skorzystać z konsoli. Takie miejsce nie tylko pozwoli na chwilę oderwać się od pracy, ale również będzie sprzyjało integracji.

Kolejnym udogodnieniem, jakie można wprowadzić, są automaty vendingowe. Pierwotnie kojarzące się wyłącznie z kawą i szybkimi przekąskami, dziś oferują pełen wachlarz możliwości takich jak zdrowe przekąski czy dania na gorąco. Dzięki temu pracownicy mogą zjeść posiłek nawet wtedy, gdy nie zdążą go przygotować w domu.

Ważną rolę w budowaniu pozytywnej atmosfery pełnią różnego rodzaju pakiety korzyści. Zniżki na zakupy określonych produktów, karty multisport, oferty dla rodzin, a może atrakcyjne oferty wyjazdów? To wszystko wzbudza w pracownikach poczucie, że są ważni dla swojego pracodawcy i motywuje ich do osiągania jak najlepszych wyników.

Dlaczego warto budować w pracy dobrą atmosferę?

Pozytywne nastawienie powoduje większe zaangażowanie w pracę. Dobra atmosfera bezpośrednio przyczynia się do osiągania lepszych wyników, a co więcej buduje wizerunek firmy na rynku.

W takim miejscu każdy pracownik ma motywację do jak najlepszego wykonywania swoich zawodowych obowiązków, ponieważ czuje się współtwórcą sukcesu firmy. Dobra atmosfera w pracy nie może być jednym z zadań przełożonego. Powinna stanowić ona podstawę wszystkiego, co robi.

Jeśli on swoim autorytetem i postawą będzie dążył do sprawiedliwego traktowania wszystkich podwładnych i zapewnienia im komfortu oraz motywacji, to wśród pracowników również takie zachowania będą dominować. Najlepszym dowodem na to, jak ważne jest takie działania, będą osiągane wyniki.