Herbata w szklance

Pozytywne efekty płynące z picia herbaty jako pierwsi docenili starożytni Chińczycy. Według legendy została ona odkryta zupełnie przypadkowo przez cesarza Shennonga, gdy ten przechadzał się po ogrodzie. Z uwagi na kłopoty ze zdrowiem mógł on pić jedynie gorącą wodę.

Gdy do jego garnka wpadły niesione wiatrem liście nieznanego krzewu, stworzyły cudowny wywar, który odtąd stał się jednym z najpopularniejszych napojów na Dalekim Wschodzie.

Choć jedną z głównych zalet herbaty jest jej bogaty smak, to na jej dzisiejszą pozycję na całym świecie wpłynął również fakt, że jest to napój prawdziwie uniwersalny.

Herbata jest dobra na każdą porę roku, w zimę bowiem doskonale ogrzewa, a latem odpowiednio schłodzona, również znakomicie orzeźwia. Warto też rozróżnić prawdziwą herbatę od ziołowego naparu. Choć dla wielu oba te napoje są podobne pod względem smaku lub aromatu, stanowią zupełnie inne gatunki.

Istnieją 4 rodzaje herbaty:

  • czarna
  • biała
  • zielona
  • oolong

Resztę stanowią napary ziołowe, które również mają liczne wartości odżywcze i smakowe, jednak nie są one herbatami. Prawdziwe herbaty stanowią bogate źródło polifenoli, będących związkami niezwykle cennymi z punktu widzenia naszego zdrowia.

Polifenole, między innymi, obniżają poziom cukru we krwi, stymulując wydzielanie insuliny. To jednak dopiero jedna z wielu cudownych właściwości prawdziwej herbaty, Do naszej dyspozycji dostajemy ich o wiele więcej.

Jak herbata wpływa na nasze zdrowie?

Oprócz naprawdę dużej ilości polifenoli herbaty zawierają również tak zwane katechiny, czyli przeciwutleniacze. Ich największym źródłem jest ekstrakt z zielonej herbaty.

Herbata w filiżance 1

Zawarte w niej katechiny działają między innymi przeciwzakrzepowo i przeciwzapalnie. W aktywny sposób przyczyniają się także do spalania tłuszczu podczas wysiłku fizycznego, zwiększając zdolność organizmu do pozbywania się nadmiaru tkanki tłuszczowej.

Katechiny zmniejszają również ilość cholesterolu i obniżają ciśnienie krwi. Są też bardzo przydatne, podczas uprawiania sportu, ponieważ zwiększają z kolei wytrzymałość mięśni. Zielona herbata wpływa również w bardzo pozytywny sposób na kości, poprawiając ich gęstość mineralną i tym samym wzmacniając wytrzymałość.

Czy herbata działa przeciw nowotworom?

Opinie na ten temat są sporne, ale można zobaczyć pewne światełko w tunelu. Zdaniem wielu naukowców pewien związek należący do grupy polifenoli nazywany w skrócie EGCG wpływa w sposób vardzo istotny na wszelkie zmiany nowotworowe.

Według przeprowadzonych analiz najwięcej jest go w suchych liściach herbaty zielonej, a picie kilku filiżanek dziennie w znaczący sposób obniża ryzyko zachorowania między innymi na raka prostaty, jelit, płuc czy krtani.

Herbata w filiżance 2

W przypadku EGCG odnotowano również jego wpływ spowolnienie wzrostu guzów nowotworowych i działanie polegające na zmniejszaniu populacji komórek nowotworowych przy jednoczesnym braku uszkodzenia jakichkolwiek zdrowych komórek.

Dokładne mechanizmy działania tego związku oraz cały schemat i spektrum możliwości, jakie posiada on w kwestii ochrony przed chorobami nowotworowymi, nie zostały jednak jeszcze dokładnie zbadane i mnóstwo aspektów wciąż pozostaje niejasna.

Podobnie jest z zastosowaniem herbaty w zmniejszaniu ryzyka zachorowania na chorobę Parkinsona. Zawarte w herbacie polifenole według wielu analityków i lekarzy mogą działać tutaj prewencyjnie, ponieważ wpływają one na regulację genów, które odpowiadają za przetrwanie komórek mózgowych.

Dzięki temu mogą pomóc zachować nam zdolności poznawcze nawet w bardzo późnym wieku. Zdaniem szwajcarskich lekarzy herbata, ale tylko zielona, ma również wpływ na tak zwaną pamięć roboczą, które odpowiada za nasze codzienne funkcjonowanie i zapamiętywanie podejmowanych czynności. Dzieje się tak, ponieważ związki w niej wzmacniają i wspomagają utrzymanie prawidłowej łączności między płatami odpowiedzialnymi za naukę i podejmowanie podstawowych decyzji w kwestiach codziennych.

Jak pić herbatę, żeby sobie nie zaszkodzić?

Herbata, podobnie jak wszystko inne stosowane w nadmiarze może nieść ze sobą niezbyt przyjemne konsekwencje. Często nie chodzi też nawet o samą herbatę bowiem generalnie, częste picie zbyt gorących napojów może stać się bezpośrednią przyczyną raka przełyku.

Z powodu nadmiaru kofeiny, która między innymi zawarta jest także w herbacie, może wzmagać się również migrena. Spożywanie większych ilości herbaty ma też wpływ na nasz układ pokarmowy, wiec w konsekwencji spowoduje biegunkę.

Wszystkie te niedogodności mogą wystąpić, jeżeli nie zachowamy umiaru i nasze dzienne spożycie wyniesie więcej niż 3 filiżanki.

Jednakże, jeżeli nie będziemy przesadzać z piciem herbaty, to powinniśmy odczuwać jedynie pozytywne efekty tego wspaniałego napoju.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest włączenie go do swojej codziennej diety również w miejscu pracy. Cały proces parzenia ułatwią z pewnością maszyny vendingowe. W automatach naszej firmy znaleźć można bowiem najlepszą, gorącą herbatę, która zostanie błyskawicznie przygotowana.