Zdrowa kanapka

Podczas pracy często zdarza się, że przychodzi zachcianka na przekąskę, najchętniej na batonika, ciastko, słodki napój lub klasyczną drożdżówkę. Jednak folgowanie zachciankom nie jest najzdrowszym rozwiązaniem, ponieważ podjadanie wysokokalorycznych pokarmów może doprowadzić do przybierania na wadze.

Jest to szczególnie niewskazane dla osób, które posiadają siedzący tryb życia i mało ruchu. Jednak jest na to rozwiązanie, które jest znacznie przyjemniejsze niż całkowita rezygnacja z przekąsek. Na ratunek przychodzą zdrowe przekąski, dzięki którym potrzeba zostanie zaspokojona i będzie można wrócić do pracy bez poczucia winy, że znowu zjadło się jakiś kaloryczny zapychacz.

Zdrowe przekąski to wyższa wydajność

Dlaczego warto sięgnąć po zdrowsze rozwiązanie niż batonik zakupiony w automacie?

Otóż zjedzenie takiej niezdrowej przekąski rzeczywiście pozwala na zaspokojenie głodu i pozwala się czuć dobrze przez jakiś czas, jednak w szerszej perspektywie jest to jedno z najgorszych rozwiązań dla organizmu. Słodycze zawierają mnóstwo cukru oraz syropu glukozowo-fruktozowego, który jest tanim zamiennikiem cukru.

Taka przekąska nie ma wiele wartości odżywczych, mimo tego, że posiada sporo kalorii. Wydaje się, że po zjedzeniu czegoś słodkiego organizm nagle dostanie więcej energii i będzie miał więcej siły do pracy, jednak takie myślenie mija się z prawdą.

Owszem, na samym początku jest odczuwalny nagły przypływ energii, ale jest on niestety chwilowy i za jakiś czas zaczynamy robić się senni, a jeszcze niedawno odczuwalna siła niemalże wyparowuje. Dlaczego tak się dzieje?

Organizm człowieka to skomplikowana konstrukcja, do której zasilenia potrzeba „dobrego paliwa”. Jeśli spożywamy niezdrowe przekąski, nie są one wystarczające i często przynoszą więcej szkody niż pożytku. W momencie kiedy pokarm trafia do żołądka, kwasy oraz enzymy zajmują się jego rozłożeniem na czynniki pierwsze, uwalnia się również glukoza, która jest energią napędową dla mózgu.

Kiedy w organizmie brakuje glukozy, komórki nerwowe i przekaźniki chemiczne zaczynają wolniej przetwarzać informacje, przez co pojawia się problem ze skupieniem, a także pojawia się ochota na przekąskę, dzięki której zostanie uzupełniony poziom glukozy i pozbywa się poczucia ospałości.

Zdrowa przekąska, dlaczego to takie ważne?

Nie od dzisiaj wiadomo, że nie każda żywność jednakowo wpływa na organizm. Dlatego też dietetycy przypominają o zbilansowanej diecie, bogatej w różnorodne składniki odżywcze.

Podczas pracy chęć na zjedzenie przekąski przychodzi nagle i nie zawsze mamy pod ręką zdrową alternatywę, dlatego podświadomie sięgamy po produkty, które posiadają wysoką zawartość węglowodanów, czyli po słodycze i napoje gazowane.

Po zjedzeniu sporej ilości węglowodanów, glukoza jest bardzo szybko uwalniana, więc i mózg otrzymuje znaczną ilość energii w krótkim czasie. Jednak równie szybko jak taka energia się pojawia, równie szybko znika. 

Także posiłki bogate w tłuszcz, takie jak chociażby fast food nie są idealnym rozwiązaniem. Tłuszcz rozkłada się wolniej, więc powoduje uczucie sytości na długo, jednak organizm potrzebuje również i dużej ilości energii do rozpoczęcia trawienia, przez co zmniejsza się poziom tlenu w mózgu i zaczynamy być zmęczeni i senni oraz zmniejsza się produktywność.

Ze względu na to, warto jest zastanowić się nad tym, po co sięgamy, kiedy przychodzi ochota na przekąskę. Idealnym rozwiązaniem są zdrowe przekąski, dzięki którym możliwe jest nie tylko zaspokojenie głodu, ale również utrzymanie odpowiedniego poziomu skupienia.

Zalety spożywania zdrowych przekąsek

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest odpowiednie odżywianie, szczególnie podczas pracy, która wymaga długiego skupienia uwagi.

Zdrowe odżywanie ma bezpośredni wpływ na wydajność pracy mózgu. Dostarczenie najważniejszych mikroelementów do organizmu jest zatem korzystne zarówno dla osoby pracującej, jak również dla pracodawcy.

Zdrowe przekąski to klucz do produktywności, skupienia i utrzymania zdolności poznawczych na wysokim poziomie. Jeśli zapewniony zostanie stały dostęp do zdrowych przekąsek, z pewnością spadnie zapotrzebowanie na słodkie i słone pokarmy.

Wybranie korzystniejszej alternatywy na szybkie zaspokojenie głodu szybko opłaci się firmie. Dlatego warto zadbać o to, żeby w budynku postawić przynajmniej jeden automat sprzedający zdrowe przekąski. 

Coraz więcej nowoczesnych firm decyduje się na zdrowe rozwiązania vendingowe. Nasza firma posiada ogromne doświadczenie w zakresie obsługi zarówno małych jak i dużych obiektów. Oferujemy elastyczne warunki współpracy oraz najlepszy serwis na rynku. Zapraszamy do współpracy!